Zalety rehabilitacji domowej. Czy jest skuteczna?
Pacjenci, którzy zostali skierowani przez swojego lekarza na rehabilitację, czasami decydują się na zajęcia domowe. Na czym one polegają? Fizjoterapeuta dojeżdża do domu swojego pacjenta w umówionym dniu, o wcześniej określonej porze. Zajęcia nie różnią się zbytnio od tych, prowadzonych w sali – rehabilitant ćwiczy pod okiem specjalisty, tyle, że we własnych czterech kątach. Czy taki rodzaj terapii jest skuteczny?
Wyższa skuteczność, lepsze efekty
Wiele osób zaskoczonych jest wynikami badań, które mówią, że rehabilitacja w domu pacjenta przynosi lepsze efekty niż ta prowadzona grupowo w sali ośrodka. Jak to możliwe? To proste – pacjent we własnym domu czuje się bardziej komfortowo. To przekłada się na większe zaangażowanie w wykonywanie ćwiczeń, lepsze skupienie, a co za tym idzie – wyższą skuteczność terapii. Rehabilitant całą uwagę poświęca tylko jednemu pacjentowi, przez co ten każde ćwiczenie wykonuje dokładnie i poprawnie. Szybie postępy sprawiają, że pacjent staje się jeszcze bardziej zmotywowany do ćwiczeń.
Prawdziwa wygoda
Możliwość zorganizowania zajęć rehabilitacyjnych we własnym domu to niewątpliwe ogromna wygoda – przede wszystkim dla opiekunów pacjentów mających problemy z mobilnością, czy mieszkających daleko od przystanków komunikacji np. w Bydgoszczy, czy innym dużym mieście. W przypadku osób pozostających w łóżku rehabilitacja prywatnie to w zasadzie jedyny sposób na poprawę komfortu ich życia.
To jednak też wspaniały wybór dla osób zapracowanych czy… ze skłonnościami do lenistwa! Odwołanie wizyty w centrum rehabilitacji jest proste i łatwo ku temu znaleźć wymówkę. Praca sam na sam z rehabilitantem, który zwalnia swojego pacjenta z uciążliwości dojazdu na zajęcia, sprawia, że nagle zyskują one wyższy priorytet wśród codziennych obowiązków.