Ultradźwięki w fizykoterapii
Ultradźwięki to jedna z najlepiej przebadanych metod leczenia w fizykoterapii. Jest ukierunkowana przede wszystkim na łagodzenie stanów zapalnych oraz dolegliwości bólowych. Jest to metoda bezpieczna, bezbolesna i nieinwazyjna, dlatego stosuje się ją często również w kosmetyce. Zabieg polega na nagrzewaniu tkanek, co zwiększa ich elastyczność, ale nie zmniejsza wytrzymałości. To przyspiesza procesy naprawcze przy stanach zapalnych, również tych przewlekłych.
Na czym polega terapia ultradźwiękami?
Ultradźwięki to mechaniczne drgania o częstotliwości powyżej 20 tysięcy Hz, niewychwytywane przez ludzkie ucho. W fizykoterapii wykorzystuje się ultradźwięki z zakresu 0,8 do 3 MHz. Podczas zabiegu tkanki zostają za ich pomocą rozgrzewane, co nazywane jest efektem termicznym. W nim właśnie, a także w mikromasażu tkankowym, leży sekret skuteczności terapii wykorzystujących ultradźwięki.
Działanie fal ultradźwiękowych:
- uśmierzają ból,
- hamują procesy zapalne,
- rozszerzają naczynia krwionośne,
- zmniejszają napięcie mięśniowe,
- przyspieszają gojenie się ran.
Do przeprowadzania zabiegów wykorzystywane jest urządzenie, które wytwarza ultradźwięki o pożądanej częstotliwości. Technika jest uzależniona od miejsca wykonania zabiegu, a także od sposobu prowadzenia głowicy po ciele – wyróżnia się metodę labilną, czyli ruchy okrężne lub pasmowe, a także stabilną, czyli impulsową. Dziś najczęściej wykorzystuje się metodę labilną, ponieważ niesie ze sobą mniejsze ryzyko przegrzania tkanek.
Na jakie schorzenia pomaga terapia ultradźwiękami?
W fizykoterapii ultradźwięki stosuje się do leczenia wielu dolegliwości. Głównymi wskazaniami do terapii są:
- choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, stawów,
- stany pourazowe,
- choroby o podłożu reumatycznym,
- ostroga piętowa,
- obrzęki o charakterze limfatycznym,
- krwiaki, blizny,
- przykurcze.
Ultradźwięki stosuje się również przed rozpoczęciem ćwiczeń rozciągających, aby przygotować mięśnie do wysiłku.