Jakie znaczenie ma rehabilitacja po złamaniu kończyn?
Do złamania kończyny może dojść w wyniku wypadku, podczas uprawiania sportu, realizowania zadań w pracy, a nawet w trakcie wykonywania codziennych czynności w domu. Tego rodzaju uraz wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami i bardzo często kojarzy się z długim okresem rekonwalescencji. W dochodzeniu do pełnej sprawności pomóc może rehabilitacja. Dlaczego jest ona ważna po złamaniach kończyn? Ile zazwyczaj trwa?
Ważny element powrotu do pełnej sprawności po złamaniach — rehabilitacja
Złamanie kończyny skutkuje zazwyczaj jej unieruchomieniem. Należy jednak zaznaczyć, że to wpływa na znaczne osłabienie mięśni oraz wiąże się z komplikacjami. Aby ich uniknąć, należy pamiętać o rehabilitacji, która może przyczynić się do uniknięcia skutków związanych z założeniem gipsu na nogę czy rękę. Wśród najczęściej spotykanych powikłań wskazuje się uporczywy ból w danym miejscu, brak czucia, zakrzepy, obrzęki czy też przykurcze. Zadaniem rehabilitacji jest przywrócenie sprawności danej kończyny.
To, jak dokładnie powinny wyglądać realizowane ćwiczenia, zależy od urazu, jakiego się doznało. Jeżeli ze względu na doświadczane problemy nie możesz dojechać do fizjoterapeuty, w wielu miejscach dostępna jest też domowa rehabilitacja. Prywatnie w Bydgoszczy skorzystasz m.in. z oferty Centrum Rehabilitacji i Masażu Sonatio.
Ile zazwyczaj trwa rehabilitacja po złamaniu kończyny?
Wiele osób zastanawia się, ile zazwyczaj trwa rehabilitacja. Należy zaznaczyć, że jest to kwestia indywidualna, która zależy przede wszystkim od tego, z jakim typem urazu fizjoterapeuta ma do czynienia, a także od pracy, jaką w zalecane ćwiczenia wkłada pacjent. Zazwyczaj jednak trwa ona od kilku do kilkunastu tygodni. Warto też pamiętać, że z reguły, rehabilitację trzeba rozpocząć jak najwcześniej.